17 kwietnia 2012

TAG: READING IS COOL!

TAG: READING IS COOL! 

Gdzie i o jakiej porze dnia czytasz najchętniej?
Czytam zawsze kiedy znajdę wolną chwilę. W domu, autobusie, pociągu, łóżku, na uczelni, wakacjach, fotelu... najchętniej wieczorem, gdy w mieszkaniu panuje cisza i spokój lub w podróży, bo wtedy czas zdaje się płynąć 2x szybciej.


Jaki rodzaj książek czytasz najchętniej? [+ kilku ulubieńców]

* popularnonaukowe 
najczęściej z zakresu filozofii, antropologii i biologii

* podróżnicze
Kinga Choszcz "moja afryka", "pierwsza wyprawa. nepal"
Edi Pyrek "niech cały świat myśli, że jestem szalony..."

* biograficzne
Salvador Dali "moje sekretne życie"
Deborah Curtis "joy division i ian curtis"

* poradniki
Sukces według Teen Vogue
Maciej Dudko "e-biznes. poradnik praktyka"
Jaką książkę ostatnio kupiłaś/dostałaś?
Prezent - "kuchnia polska" (mój mężczyzna nadal wierzy, że kiedyś nauczę się gotować - naiwny :P )


Co czytałaś ostatnio?
Robert Jütte "contraception: a history"


Co czytasz obecnie? 
Rzadko udaje mi się skupić na jednej lekturze. Czytam kilka książek równolegle i w zależności od nastroju wybieram w danym momencie jedną z nich. Obecnie czytam:
Używasz zakładek czy zaginasz ośle rogi?
Staram się używać zakładek [biletów, paragonów, zdjęć, kartek - tego, co akurat w ręce wpadnie]


E-book czy audiobook?
Nie jestem fanką żadnej z wymienionej wyżej form czytania. Próbowałam kiedyś korzystać z_audiobooków, ale nie widząc tekstu, w ogóle nie potrafiłam skupić się na przekazywanej za pośrednictwem głośników treści. Jeśli chodzi o e-booki to mają one moim zdaniem dwie główne wady - 1)_śledzenie długich tekstów na monitorze powoduje dyskomfort , 2) nie można po nich pisać, a bez tego nie wyobrażam sobie czytania! Niemal każdy egzemplarz w mojej domowej biblioteczce pełen jest podkreśleń, wyróżnień, komentarzy, przemyśleń, kolorowych szlaczków, znaków zapytania, wykrzykników czy moich mniej lub bardziej słusznych poglądów na dany temat.


Jaka jest Twoja ulubiona książka z dzieciństwa? 
I tom Harrego Pottera został wydany w Polsce w kwietniu 2000 roku. Miałam wtedy 11 lat, czyli tyle samo ile kończył właśnie główny bohater książki. Dorastaliśmy "razem" i chyba właśnie dlatego przygody młodego czarodzieja stanowią tak ważny element mojego dzieciństwa. Do tej pory pamiętam jak wiele emocji wzbudzało we mnie poszukiwanie kamienia filozoficznego, walka z Voldemortem, bazyliszek ukryty w Komnacie Tajemnic, mecze quidditcha czy tworzenie Zakonu Feniksa. Jeśli miałaby wskazać mój ulubionym tom, to wybrałabym IV - Harry Potter i Czara Ognia. Nieco bardziej mroczny niż trzy wcześniejsze części i zdecydowanie grubszy. I choć całą serie książek czytałam już -naście razy, ale i tak za każdym razem chętnie wracam do ich ponownej lektury.Którą z postaci literackich cenisz najbardziej?
Z tym pytaniem miałam największy kłopot, bo w książkach, które czytam znacznie częściej niż bohaterowie fikcyjny, występują realnie istniejący ludzie. Jeżeli więc potraktować kategorię "postaci literackich" szeroko, to bez wahania wskazałabym na Kingę i Chopina. "Prowadził nas los" to pamiętnik z ich 5-letniej podróży dookoła świata. Otwartość, skromność, pracowitość i odwaga spełnienia marzeń -  za to cenię ich najbardziej.

* * *

Jeżeli odpowiedziałyście na ten tag koniecznie zostawcie mi linka do postu na ten temat w_komentarzach - chętnie zobaczę, co czytacie :)

2 komentarze:

 1. zapraszam:
  http://subiektywna-ja.blogspot.com/2012/04/tag-reading-is-cool.html

  Bardzo fajny TAG.

  OdpowiedzUsuń
 2. ja do Harrego dlugo sie nie moglam przekonac,polubilam jak mialam dopiero 20 lat :)

  OdpowiedzUsuń

 • UNUSUALBLOG.PL
 • dowiedz się więcej...
 • moja kosmetyczka
 • lista życzeń
 • wymianka
 • recenzje a-z
 • katalog lakierów